servislerimiz

denizyolu taşımacılığı

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR NASIL YAPILIR

     Denizyolu taşımacılığı diğer adı ile RORO Taşımacılığ-Gemi Yolu Taşımacılığı; Navlunun Gemiyolu veya vapur yolu vb. şekilleri ile sağlanan taşımacılık şeklidir. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevirili olan bir jeopolitik konumda olmasından dolayı Türkiye limanlarımızdan Yurtdışı limanlarına denizyolu taşımacılığını yapılabilmektedir.
     Suseven Lojistik olarak tüm ulaşım imkanlarını gerçekleştirmekte olan firmamız, diğer ulaşım yollarına göre daha hesaplı olan denizyolu nakliyesinde de sektörün öncüsü olmuştur.
         Mersin Denizyolu nakliye firmaları arasında, geniş acente bağları ile müşterilerine en uygun navlun ve zamanında teslimat gerçekleştiren, Türkiye Denizyolu firmalarının başında gelmektedir. Geniş lojistik hizmeti sağlayan firmamız;
Konteyner Taşımacılığı, İthalat ve İhracat Servisi, Limandan Limana taşımacılık, Kapıdan Kapıya taşımacılık, Intermodal Taşımacılık, Cross Yükleme, Proje Taşımacılığı, Gümrükleme, Ambar, Depolama, Sigorta ve Yurtiçi nakliye hizmeti sunmaktadır.

          Uluslararası Denizyolu Taşımacılığında öngörülen kurallara titizlikle uyarak, taleplere göre Mersin Limanı, İstanbul Ambarlı Limanı, Derince Limanı, Haydarpaşa Limanı, Kocaeli Körfez Liman, Samsun Limanı, Zonguldak Limanı, İstanbul Tuzla Limanı, Mersin Taşucu Limanı, İzmir Limanı, Gemlik Limanı, Aliağa Limanı ve bu limanlara bağlı büyüklü küçüklü diğer Limanlarımızdan İthalat ve İhracat Yurtdışı Konteyner Taşımacılığını gerçekleştirmektedir.

DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI NASIL YAPILIR

      Uluslararası Denizyolu Taşımacığı Talepleri doğrultusunda ,Yükleme yapılacak adreste yükleme ekipmanların hazır olması ve mevcut Yurtiçi nakliye aracı ile sevk edilecek Limana teslim edilir. Buradaki lokal işlemlerin ardından gemiye yüklemesi yapılarak Türkiye çıkışı sonlandırılır. Gerekli evraklarında hazır olması gerekmektedir.

           Evraksal anlamda: Kantar Fişi, Ordino,Konşimento, Sea waybill, Denizyolu Konşimentosu,(Bill of Lading) Ana Konşimento, Ara Konşimento, Charter party, işlemler yapılmakta ve bunların yanı sıra da Ödeme Şekline göre düzenlenmektedir. Liman içerinde oluşan lokal işlemlerle beraber armatörler ile koordineli olarak yürütülmektedir. 

DENİZCİLİK VE DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI TERCİH EDİLMESİNİN SEBEPLERİ

Sanayi üretimlerine ve Türkiye Üretim ihracat kapasitesine bağlı olarak, kalkınmada Önemli rol oynayan, ve aynı zamanda Dünya genelinde Liman Hizmetlerinin güçlenmesini sağlayan Denizyolu Taşımacılığı ve Yurtdışı Konteyner taşımacılığı hız kazanmaktadır. Potansiyel olarak Dünya denizyolu Nakliyesinde Önde gelen ülkelerden olan ülkemiz, yıllar geçtikçe içinde barındırdığı bu kuvvetli ihracat-ithalat potansiyelini daha da yükseltmektedir. Liman içerisinde istifleme, yükleme boşaltma ve ardiye hesaplamaları Liman sistemine kaydedilmektedir.

                Denizyolu Taşımacılığı veya denizyolu nakliyesi olarak sunduğumuz bu Forwarder hizmetini bağlı bulunduğumuz ve işbirliği içerisinde olduğumuz Gemi Acentaları aracılığı ile kusursuz şekilde yürütülmektedir. Konvansiyonel Yük Taşımacılığı ile de sektörde hizmet veren Armatörler ile çalışmaktayız. Suseven Lojistik firmamıza bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Broker ile koordineli olarak hizmet ağını genişletmektedir.

Deniz Yolu Taşımacılığında Kullanılan Evraklar Nelerdir?

Uluslararası ticarette tarafların yükümlülüklerini belirten ve garanti altına alan evrakların düzenlenmesi uluslararası yasalar tarafından zorunlu tutulmuştur. Kaçakçılığın ve dolandırıcılığın engellenmesi için düzenlenen bu evraklar aynı zamanda vergilerin tespiti, ülkeler arasında gerçekleşen ticaretin boyutu ve konularının tespiti için de kullanılmaktadır.

Bu alanda çalışmak veya dış ticaret yapmak isteyen birçok insanın cevabını aradığı sorulardan biri de deniz yolu taşımacılığında kullanılan evraklar nelerdir sorusudur.

Deniz yolu taşımacılığında kullanılan evraklar nelerdir sorusunun cevabına geçmeden önce bu evrakların neden düzenlendiğine bakmamız gerekmektedir. Deniz yolu taşımacılığı binlerce yıldır gerçekleştirilen, kültürleri birbirine bağlayan bir ticaret biçimidir. Günümüzde deniz yolları güvenli olsa da daha birkaç yüzyıl öncesine rağmen Karayipler, Akdeniz, Güney Asya denizleri ve Hint okyanusu korsanlık faaliyetlerinin çok yoğun gerçekleştiği bölgelerdi. Korsanlığı engellemenin en kolay yollarından biri taşınan malzemelerin kaynağının belirtilmesini zorunlu kılmaktı. Bunun yanında taşınan malzemelerin, taşındığı iddia edilen malzemelerle uyuşması, kaçakçılık faaliyetlerinin engellenmesi için de çok önemliydi. Bu yüzden malzemelerin kaynaklarının ispat edilmesi için evraklar düzenlenirdi.

Eğer bu evraklar mevcut değilse, malzemeler çalıntı ve gemideki tayfa korsan olarak kabul edilirdi. Bu evraklar aynı zamanda tüccardan alınacak vergilerin ve liman ücretlerinin de belirlenmesi için kullanılırdı. Tıpkı günümüzdeki gibi bürokrasi, antik zamanlarda bile suçların engellenmesi ve toplumsal düzenin yürütülmesi için oldukça önemliydi.

Yapılan kazılarda Antik Yunan ve Mısır medeniyetlerinden eski irsaliye örnekleri, mühür yerine kullanılmış yüzükler bulunmuştur. Yağmaladıkları gemilerdeki malzemeleri satamamaları zaman içerisinde korsanların bu faaliyetlerini sonlandırmalarında etkili olmuştur.

Sigortacılık faaliyetlerinin ortaya çıkması da Venedikli tüccarların uğrayabilecekleri zararın risklerini dağıtmak istemeleri neticesinde çıkmıştır. Günümüzde tüm bu evraklar aynı zamanda taraflar arasında yetki ve sorumlulukları tanımlayan sözleşmeler ve bankalara ibraz edilecek ödeme emirleri olarak da işlev görmektedirler. Günümüzde deniz yolu taşımacılığı ve uluslararası ticaret, uluslararası kanunlarla sıkı bir biçimde tanımlanmış, hazırlanması gereken evraklar biçim ve içerik bakımından detaylı şekilde belirlenmiştir.

Deniz yolu taşımacılığında kullanılan evraklar nelerdir sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

şimdi sizin güveninizi taşıyalım!

Her türlü konteyner taşımacılığı için bizimle hemen iletişime geçin.

Scroll to Top
İletişime Geç
Nasıl yardımcı olabilirim?
Suseven Lojistik
Merhabalar!
Size yardımcı olabilmem için benimle iletişime geçin.